Český rozhlas 2024: rezerva 918 mil. Kč po sporu o DPH, poplatek stále 45 Kč
Společná zpráva o činnosti a hospodaření ČRo za rok 2024: zisk 71 tis. Kč, finanční majetek vzrostl o 333 mil. Kč, poslech stabilní, od roku 2024 jiné účtování benefitů zaměstnanců.
Úplný oficiální název tisku
Výroční zpráva Českého rozhlasu o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu za rok 2024
V 1. čtení · co znamenají kroky?
Stručně
- Co se mění: nic přímo; jde o společnou zprávu o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu za rok 2024, kterou Sněmovna zpravidla jen bere na vědomí. Výnosy 2 400 840 tis. Kč, náklady 2 400 769 tis. Kč, zisk 71 tis. Kč.
- Koho se týká: 3 785 700 evidovaných rozhlasových přijímačů (stav k 31. 12. 2024); poplatek je beze změny 45 Kč měsíčně za přijímač, celkový dosah služeb ČRo je podle zprávy 33 % populace ve věku 12 až 84 let.
- Od kdy: zpráva hodnotí rok 2024; finanční majetek k 31. 12. 2024 činil 917 674 tis. Kč a přírůstek zpráva přičítá hlavně vyřešenému sporu o odpočet DPH, nikoli běžnému hospodaření.
Upozornění: Tento komentář vygenerovala umělá inteligence na základě plného textu tisku (návrhu i důvodové zprávy). Nejde o právní radu ani oficiální stanovisko — závazný je vždy text zákona vyhlášený ve Sbírce zákonů. Plný text tisku najdete na psp.cz.
O co jde
Tento tisk je výroční zpráva Českého rozhlasu za rok 2024, a na rozdíl od předchozího roku v ní Rada ČRo spojila dohromady dva pohledy, které se dříve předkládaly zvlášť. Za rok 2023 byly zvlášť zpráva o činnosti (kdo, co a pro koho vysílal, tisk 41) a zpráva o hospodaření (kolik to stálo a kdo to zaplatil, tisk 38). Zpráva za rok 2024 má tři části: činnost Rady ČRo (kapitoly 1 až 3), činnost samotného rozhlasu včetně programu a plnění veřejné služby (kapitoly 4 až 9) a hospodaření (kapitola 10). Je to obrovský dokument: podle obsahu má přes 360 stran včetně příloh a tabulek po jednotlivých ředitelstvích.
Z hlediska kontinuity se tedy rok 2024 dá číst jako pokračování tisků 38 a 41, ale s jednou důležitou změnou ve způsobu účtování a jednou výjimečnou položkou v majetku. Základní hospodářská čísla: rozpočet na rok 2024 byl schválen jako vyrovnaný na 2 367 000 tis. Kč a v září 2024 zvýšen na 2 392 000 tis. Kč; skutečné výnosy činily 2 400 840 tis. Kč a náklady 2 400 769 tis. Kč, zisk tedy 71 tis. Kč (kapitola 10.1). Výnosy z rozhlasových poplatků byly 2 065 766 tis. Kč a poplatek zůstal na 45 Kč měsíčně za přijímač, tedy na úrovni z roku 2005 (kapitola 10.4).
Zpráva byla podepsána elektronicky v červenci 2025, do Sněmovny ji Rada předložila podle údajů tisku 21. listopadu 2025. Souběžně s ní tam byly předloženy i oba výše zmíněné tisky za rok 2023.
Co je dobře
Hospodaření bylo stejně jako v předchozím roce ukázněné: celkové náklady překročily upravený plán jen o 8 769 tis. Kč (100,4 %) a výnosy o 8 840 tis. Kč. Příznivý vývoj zpráva uvádí i u poplatků: počet přijímačů vzrostl o 7 650 na 3 785 700, inkaso poplatků dosáhlo 2 070 933 tis. Kč (o 16 646 tis. Kč více než v roce 2023) a z upomenutého dluhu podnikatelských subjektů 90 mil. Kč se vymohlo 92 % (kapitola 10.4). Pohledávky z poplatků se meziročně snížily téměř o 26 mil. Kč.
Zajímavé je, že o rozdíl proti předchozímu roku se zpráva stará čtenáři vysvětlit: uvádí, že hospodaření bylo ovlivněno změnou metodiky účtování sociálních benefitů zaměstnanců, což je „rozpočtově neutrální“ operace zvyšující obrat o 69 629 tis. Kč na straně nákladů i výnosů, a tedy meziroční růst výnosů o 4,9 % je jen zčásti skutečný. V komentářích zpráva také uvádí, že na výsledku se projevila koprodukce filmu Vlny: podíl na tržbách 6 386 tis. Kč na straně výnosů a koprodukční vklad 21 000 tis. Kč na straně nákladů.
V části o činnosti zpráva uvádí stabilní poslechovost v lineárním vysílání, která podle ní oscilovala kolem 1 500 tisíc denních a 2 600 tisíc týdenních posluchačů, a růst on demand poslechu. Za jedno z pozitiv lze považovat i to, že Rada nenašla v roce 2024 žádný případ, kdy by konstatovala porušení Kodexu ČRo nebo zákona; zpráva uvádí 31 vyřízených stížností a podnětů (o tři méně než v roce 2023) a jen jedna se týkala generálního ředitele (kapitola 2). Nárůst podpory veřejnoprávního rozhlasu ve výzkumu Evaluace je popsán v kapitole 5.5: souhlas s tím, že by společnost měla zajišťovat podmínky pro existenci veřejnoprávního rozhlasu, vzrostl z 61 % na 68 %.
Co je problematické
Největší otazník se týká již zmíněného přírůstku majetku. Finanční majetek vzrostl o 332 515 tis. Kč z 585 159 tis. Kč na 917 674 tis. Kč (kapitola 10.3.2) a jmění o 285 915 tis. Kč. Zpráva to přičítá především „pozitivním finančním dopadům“ dlouholetého sporu s Finanční správou o odpočet DPH: v roce 2024 podle ní Odvolací finanční ředitelství zrušilo sporná dodatečná platební výměry za období 2004 až 2010 pro uplynutí lhůty pro stanovení daně a daň byla vyměřena podle dodatečných přiznání rozhlasu (kapitola 10.8.1). Podle tohoto popisu tedy nejde o výsledek zlepšeného provozu, ale o jednorázový účinek soudního a daňového sporu. Přesnou výši přeplatků v hlavním textu zpráva neuvádí, odkazuje na přílohu č. 10 (příloha k účetní závěrce, kapitoly 11, 20 a 22), kterou jsme v dostupných textech nenašli. Spor se podle zprávy týká zdaňovacích období 2004 až 2017 a samostatně vedeným sporem je i vypořádání odpočtu za rok 2017; zrušení výměrů, které zpráva popisuje, se týkalo let 2004 až 2010.
Stejně jako u zprávy za rok 2023 platí, že výrok auditora (společnost Nexia AP) zpráva pouze shrnuje jednou větou o „věrném a poctivém obrazu“ a odkazuje na přílohu č. 10; samotná zpráva auditora v extrahovaných textech není a nemůžeme ji ověřit.
Pozornost zaslouží i změna účtování. Meziroční srovnání výnosů a osobních nákladů (nárůst 4,9 %, resp. 8,9 %) je zkreslené, protože sociální benefity se od roku 2024 účtují do nákladů a čerpání sociálního fondu do výnosů (69 339 tis. Kč v osobních nákladech). Čtenář proto musí dávat pozor na to, co je skutečný růst (například valorizace mezd o 1 000 až 1 500 Kč měsíčně pro zaměstnance se základní mzdou do 50 000 Kč, která zvýšila mzdové náklady včetně pojištění o 25 887 tis. Kč) a co je účetní změna. Zpráva obojí rozlišuje, ale v tabulkách je to nutné hledat v komentáři.
Konečně zůstává strukturální problém: poplatek 45 Kč není od roku 2005 změněn a rozhlas ve zprávě dává najevo, že finanční závislost na něm je pro jeho činnost zásadní (usnesení Rady 76/24 mluví o poplatku, který „zůstává vzdor inflaci 19 let ve stejné výši“). Navýšený finanční majetek situaci zlehčuje, ale podle popisu zprávy jde o jednorázovou položku, nikoli o trvalý zdroj příjmů.
Jak je to řešeno jinde
Zpráva obsahuje samostatnou kapitolu o naplňování požadavků práva Evropské unie (kapitola 6, státní podpora ve veřejnoprávním vysílání), kterou jsme podrobně nečetli. Jako obecný kontext mimo předložený text platí, že oddělení veřejné služby od podnikatelské činnosti (ve zprávě kapitola 10.2) souvisí s požadavky na transparentnost financování veřejnoprávních médií a s evropskými pravidly o státní podpoře. Rada ve zprávě také uvádí, že v září 2024 navštívila estonský veřejnoprávní rozhlas a televizi ERR, aby získala zkušenosti s digitální transformací a financováním (kapitola 1.3.2); výsledky srovnání jsou na webu Rady, ne v tisku.
Co by šlo udělat lépe
Pro čtenáře by bylo užitečné, aby zpráva v úvodu hospodaření vedle účetního zisku 71 tis. Kč jednoduše ukázala, kolik z peněz představují jednorázové a metodické položky (DPH, benefity, koprodukce filmu) a jaký by byl výsledek bez nich. Pak by bylo hned vidět, jak na tom provoz skutečně je.
Dále by pomohlo, kdyby tisk obsahoval celou přílohu č. 10 včetně zprávy auditora, aby bylo možné ověřit i údaje o sporu o DPH, a kdyby se výše přeplatků a jejich předpokládané využití (například na investice nebo jako rezerva pro případ neschválení vyššího poplatku) popsaly přímo v hlavním textu. Rada ve zprávě uvádí, že o strategii pro případ schválení či neschválení navýšení poplatku jednala 24. července 2024, ale konkrétní scénáře v textu nejsou. Čtenáři by také prospělo srovnání ukazatelů vždy ve stejné metodice, tedy bez vlivu přeúčtování benefitů.
Proč AI zatím nedoporučuje
U této zprávy AI hlasovací doporučení nedává. Jde o zprávu, kterou Sněmovna zpravidla jen bere na vědomí; není z ní žádný návrh zákona ani konkrétní rozhodnutí, o kterém by se dalo smysluplně hlasovat „ano“ nebo „ne“. Úvahy o tom, zda je financování a činnost rozhlasu v pořádku, jsou politické a tento web je nezaujímá. Navíc nelze z předložených textů ověřit zprávu auditora ani přesný rozsah vypořádaného sporu o DPH, což jsou pro posouzení hospodaření klíčové podklady.
Podrobnosti
Zprávu předložila Rada Českého rozhlasu (navrhovatel „RČRo“). Organizační výbor ji 26. listopadu 2025 přikázal věcně příslušnému výboru s doporučením k projednání ve Sněmovně; příslušný výbor (v datech označený VMZ) ji projednal 8. prosince 2025 (usnesení 39/8). Plénum o tisku podle dostupných dat zatím nehlasovalo. Dlouhodobé souvislosti: zpráva o hospodaření za rok 2023 je tisk 38, zpráva o činnosti za rok 2023 je tisk 41.
Z dalších čísel hospodaření: osobní náklady 1 140 456 tis. Kč (plán 1 131 600 tis. Kč), průměrný přepočtený stav 1 359,77 zaměstnance a průměrná měsíční mzda 46 665 Kč, tedy o 995 Kč více než v roce 2023. Investiční výdaje 142 335 tis. Kč ze 150 000 tis. Kč (94,9 %), z toho obnova 94 481 tis. Kč a rozvoj 47 854 tis. Kč; největší akce byla rekonstrukce publicistických technologií (10 767 tis. Kč) a rozvoj účetního systému SAP (10 081 tis. Kč). Zúčtování fondů dosáhlo 87 944 tis. Kč, z toho 69 339 tis. Kč tvoří krytí sociálních benefitů. Dotace ministerstva zahraničí na zahraniční vysílání byla 35 000 tis. Kč. Náklady na energie v provozu byly o 2 886 tis. Kč nad plánem po skončení fixované ceny plynu. U poslechu zpráva uvádí za druhé a třetí čtvrtletí 2024 podíl celoplošných stanic na trhu 17,0 % (plus 1,8 procentního bodu) a poznamenává, že kvůli přechodu na hybridní měření Radio Projekt nebyla aktuálnější data za druhé pololetí k dispozici. Celkový dosah služeb ČRo je 33 % populace 12 až 84 let (v roce 2023 podle tisku 41 34 %). Nárůst nejstarší věkové skupiny mezi posluchači zpráva přičítá i tomu, že se horní věková hranice dotazovaných posunula ze 79 na 84 let.
Zpráva vychází z úvodu, kapitol o činnosti Rady a o stížnostech, souhrnu poslechovosti celoplošných stanic, celkového hodnocení veřejné služby (kapitola 5.5) a celé kapitoly o hospodaření (kapitola 10). Podrobné programové kapitoly (stanice, regiony, digitální služby), kapitola o právu EU a přílohy včetně účetní závěrky a rozpisů po ředitelstvích jsme neprocházeli, a proto k nim nic netvrdíme. Drobná nesrovnalost: úvodní kapitola uvádí termín předložení zprávy o hospodaření za rok 2024 „do 31. srpna 2024“, což je zjevný překlep.
Zdroje
Průběh projednávání
- 2025-11-21 předložen — START → Organizační výbor
- datum neuvedeno podklad k projednání PS dle par. 1, odst. 2
- 2025-11-26 přikázán, doporučil projednání v PS — Organizační výbor → Věcně příslušný výbor
- 2025-12-05 projednáno ve věcně příslušném výboru — Věcně příslušný výbor → 1. čtení
Související návrhy
- ČT 2025: poplatek 150 Kč, příjmy 6,34 mld. Kč a důvěra nejníže od roku 2018 V 1. čtení
Výroční zpráva ČT: první rok po zvýšení poplatku ze 135 na 150 Kč, náklady 7,46 mld. Kč, 2 878 zaměstnanců, finanční rezerva 1,8 mld. Kč. Výrok auditora v tisku zatím chybí.
Koho se týká: Plátci televizního poplatku (domácnosti i firmy od 25 zaměstnanců), diváci veřejné služby
- Český rozhlas 2025: poplatek 55 Kč, zisk 69 mil. Kč a méně posluchačů V 1. čtení
Výroční zpráva ČRo za 2025: první rok po zvýšení poplatku ze 45 na 55 Kč, výnosy 2,58 mld. Kč, zisk 69 mil. Kč, finanční majetek přes 1 mld. Kč, denní poslech celoplošných stanic klesl o 118 tisíc.
Koho se týká: Plátci rozhlasového poplatku (domácnosti i firmy), posluchači veřejnoprávního rozhlasu
- Český rozhlas 2023: poplatek stále 45 Kč, hospodaření 2,29 mld. Kč a zisk 111 tisíc V 1. čtení
Zpráva o hospodaření ČRo za rok 2023: poplatky tvoří 2,06 mld. Kč z 2,29 mld. Kč výnosů, rezerva 585 mil. Kč, plán investic splněn z 81 %. Výrok auditora v tisku chybí.
Koho se týká: Plátci rozhlasového poplatku (domácnosti, firmy), posluchači veřejnoprávního rozhlasu