Statistiky hlasování

Souhrny po poslaneckých klubech a po schůzích, vždy počítané skriptem přímo z oficiálních dat psp.cz. Jde o popis dat, ne o hodnocení: o jednotlivcích tu nic nesrovnáváme (ti jsou na stránce Kdo hlasoval) a čísla nic neříkají o kvalitě práce klubu — účast i shoda mají řadu legitimních důvodů (omluvy, pairing, procedurální hlasování, vládní a opoziční role).

Celkem

V tomto volebním období proběhlo 2 643 hlasování; 1 245 (47,1 %) bylo přijato a 1 398 zamítnuto. Pozor: „zamítnuto“ znamená jen to, že hlasovaný návrh nezískal většinu — i procedurální hlasování (např. o pořadu schůze) se počítají.

Hlasy po klubech

KlubProProtiZdržel seNepřihlášenÚčast na hlasování
ANO2011 80 83979 48418 90028 053 86,5 %
KDU-ČSL 24 1122 9885 12710 061 76,2 %
MS 10 58011 3492 5378 632 73,9 %
Nezařaz 924920321478 81,9 %
ODS 35 9296 1969 20920 027 71,9 %
Piráti 27 6713 7255 38510 773 77,3 %
SPD 13 98913 7293 9277 358 81,1 %
STAN 33 1144 3067 06713 659 76,5 %
TOP09 13 3571 6603 0205 750 75,8 %
bez klubu 1 237982406819 76,2 %

Součty jsou počty jednotlivých hlasů všech členů klubu ve všech hlasováních (členství v klubu platí v době hlasování). „Účast“ = podíl hlasů, kdy byl poslanec přihlášen (hlasoval pro, proti nebo se zdržel).

Jak často hlasovaly kluby stejně

Podíl hlasování, ve kterých měly oba kluby stejný převládající postoj (více hlasů „pro“, nebo více „proti“). Počítají se jen hlasování, kde měl každý z dvojice aspoň 3 hlasy pro/proti bez shody, a dvojice, které se potkaly aspoň ve 20 takových hlasováních.

ANO2011KDU-ČSLMSNezařazODSPirátiSPDSTANTOP09
ANO2011 —39,2 %99,4 %–41,7 %36,4 %98,9 %38,5 %35,5 %
KDU-ČSL 39,2 %—38,0 %–93,3 %96,5 %39,3 %96,9 %98,6 %
MS 99,4 %38,0 %—–40,8 %35,1 %99,2 %37,4 %34,3 %
Nezařaz –––—–––––
ODS 41,7 %93,3 %40,8 %–—90,8 %41,5 %92,3 %93,7 %
Piráti 36,4 %96,5 %35,1 %–90,8 %—36,3 %96,7 %96,8 %
SPD 98,9 %39,3 %99,2 %–41,5 %36,3 %—38,5 %35,3 %
STAN 38,5 %96,9 %37,4 %–92,3 %96,7 %38,5 %—97,3 %
TOP09 35,5 %98,6 %34,3 %–93,7 %96,8 %35,3 %97,3 %—

Vysoká shoda neznamená „spolupráci“ ani nízká „spor“: kluby často hlasují stejně u nesporných bodů a procedurálních hlasování.

Jak tabulku číst: většina hlasování ve Sněmovně se dělí na dvě skupiny — kluby, které mají stejnou roli (vládní koalice, nebo opozice), hlasují u sporných bodů většinou stejně, a proto mají mezi sebou vysokou shodu (často přes 90 %). Dvojice, kde jeden klub patří do koalice a druhý do opozice, mají shodu nižší (kolem 35–45 %), protože opozice často hlasuje proti vládním návrhům a naopak. Čísla tedy odrážejí hlavně rozdělení na vládu a opozici, ne názory na konkrétní zákony; u jednotlivých zákonů se klub může od svého bloku odchýlit. Do tabulky se nepočítají hlasování, kde se hlasy klubu rozdělily půl na půl nebo kde klub hlasoval hlavně „zdržel se“.

Po schůzích

SchůzePrvní hlasováníHlasováníPřijatoPodíl přijatých
35. schůze 14.10.202655100,0 %
34. schůze 13.10.202638020654,2 %
33. schůze 29.09.20263266,7 %
32. schůze 24.09.202644100,0 %
31. schůze 22.09.2026473983,0 %
30. schůze 08.09.2026591728,8 %
29. schůze 25.08.20261153227,8 %
28. schůze 14.07.20267571,4 %
27. schůze 10.07.20261306146,9 %
26. schůze 08.07.20264375,0 %
25. schůze 07.07.2026881415,9 %
24. schůze 23.06.202628612343,0 %
23. schůze 11.06.20264375,0 %
22. schůze 11.06.20262150,0 %
21. schůze 02.06.202610990,0 %
20. schůze 26.05.202636819753,5 %
19. schůze 15.05.202614750,0 %
18. schůze 14.05.202644100,0 %
17. schůze 06.05.2026703042,9 %
16. schůze 05.05.2026711723,9 %
15. schůze 16.04.202611100,0 %
14. schůze 14.04.20261947237,1 %
13. schůze 24.03.20261115145,9 %
12. schůze 13.03.20267457,1 %
11. schůze 05.03.20269666,7 %
10. schůze 03.03.20262639034,2 %
9. schůze 13.02.202666100,0 %
8. schůze 03.02.20264375,0 %
7. schůze 10.02.2026913538,5 %
6. schůze 29.01.202613538,5 %
5. schůze 13.01.20261598754,7 %
4. schůze 27.11.202511100,0 %
3. schůze 26.11.2025181688,9 %
2. schůze 11.11.2025757093,3 %
1. schůze 03.11.2025201995,0 %

Jak čísla vznikají, popisuje metodika; podrobnosti o každém hlasování najdete v přehledu hlasování.